Florian Anderer

Florian Anderer

Acting agency
Agentur Britta Imdahl Film TV Theater (Main agency)
Britta Imdahl
+49 234 978 9773
agentur@imdahl.com
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
34-44 years
Year of birth
1980 (43 years)
Place of birth
Karlsruhe
Height (cm)
178
Weight (in kg)
76
Eye color
blue
Hair color
darkblond
Hair length
Short
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Munich (DE), Hamburg (DE), Cologne (DE), Zürich (CH), Berlin (DE), Vienna (AT), Karlsruhe (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrenchSpanish
Dialects
Alemannic (alemannisch)Badisch(native dialect)BairischBerlin GermanElectoral Palatinate
Instruments
CajónDrumsGuitarHarmonicaPercussion
Sport
SurfingAcrobaticsAikidoBoulderingFencing (sports)Fencing (stage)JuggleMartial ArtsSnowboardSoccerStage combatSwimTable tennisTennis
Dance
Latin American dancesPopRock & rollTangotap-dance
Profession
Actor, Speaker
Singing
PopRockBeatboxingChansonMusical
Special skills
LifesavingStunt
Pitch
Baritone, Tenor
Driver's licenses
B - Car, B196 - Extension category B / small motorcycles, BE - Car with trailer, C1 - Trucks up to 7.5t, C1E - C1 with trailers up to 12t, CE - Truck with trailer, L - Small tractor
Other licenses
Ticket for industrial trucks, Fishing licence (fishing)

Credits

Primary professional training

2001 – 2005
Hochschule der Künste Bern

Other professional training

Berlin Acting Studio [de]
HKB - Hochschule der Künste Bern [ch]

Awards

Einladung zum Schweizer Theatertreffen: "Grimmige Märchen"
Einladung zum Theatertreffen 2017 mit "Pfusch" - Regie: Herbert Fritsch
Einladung zum Theatertreffen 2016 mit "der die mann" - Regie: Herbert Fritsch
Einladung zum Theatertreffen 2014, Ohne Titel Nr.1, Regie: Herbert Fritsch
Einladung zum Theatertreffen 2013, Murmel Murmel, nach Dieter Roth, Regie: Herbert Fritsch
Förderpreis der Armin Ziegler-Stiftung, Zürich, 2003

Film

The trouble out there (Medium length film)
Jan (LR) Danielle Arden Producer: The fat cat productions [ge]
Alaska (Cinema film)
Heiner (SR) Max Gleschinski Producer: Wood Water Films
Im Wald (Short film)
Paul (LR) Jan Wagner Producer: Jost Hering Filme [de]
5 Seasons - Eine Reise (Feature film)
Rinder Boy (SR) Katja Sallay Producer: Pinto Pictures, Katja Oszegi Sallay [de]
Fritschs Pfusch (Documentary)
himself Lisa Wagner Producer: Pulverfilm [de]
Next of Kin (Short film)
Dr. Martin Lehmann (SR) Dean Marriott Producer: Dean Marriott Produktion [de]
Berlin, without me / Wu Xiang (Feature film)
Alex (SR) Lanxi Ruan Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Mit wem, wenn nicht jetzt (Short film)
Justin (SR) Meike Hauck Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Das Leben ist sonnig und schön (Short film)
Jurist (OR) Christian Zipfel Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Nahschuss (Cinema film)
Schulte (SR) Franziska Stünkel Producer: C-Films (Deutschland) GmbH [de]
Shared Past (Short film)
Flo (LR) Gian Suhner Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Backstage (Short film)
actor (SR) Lanxi Ruan Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Dri Chinisi (Short film)
Ä (LR) Victor Buzalka Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Lose Sight (Short film)
Volker (SR) Lisa Wagner Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Kehrwoche (Short film)
Paul (LR) Kevin Berthold Producer: OpenSea Pictures Filmproduktion Kevin Berthold
Socius (Short film)
Fleming (SR) Delia Gyger Producer: Springchild Productions [de]
Die Wahl (Short film)
Tobias Radtke (LR) Henning Wagner Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Am helllichten Tag (Short film)
Peter (LR) Nadja Malkewitz Producer: Johannes Gutenberg-Universität Mainz [de]
Manfred / A woman like the sea (Short film)
Adrien (SR) Lisa Wagner Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Wanja (Cinema film)
Mitarbeiter Arbeitsamt (SR) Carolina Hellsgård Producer: Flick Film GbR [de]
Toro (Cinema film)
Max (SR) Martin Hawie Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Sophies Himmel (Short film)
Alex (SR) Max Poehlke Producer: Dekra Hochschule für Medien [de]
Win Win (Short film)
Phillip (LR) Lisa Reich Producer: Lisa Reich Production
Just in time (Teaser (film concept))
Jann (LR) Angel Martinez Producer: Witotofilms, Angel Martinez
Ariane (Short film)
Thomas (SR) Daniel Ohrem Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Crossroads (Short film)
Paul Lück (LR) Pascal Charpentier Producer: PMC Productions, Pascal Charpentier
Ehrlich und treu (Short film)
Paul (SR) Mathieu Charrière Producer: Filmarche Berlin e.V. [de]
Camille (Medium length film)
Thomas (SR) Martin Hawie Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Morgen ein Jahr (Short film)
Jochen (LR) Alexander Hehn Producer: Hochschule für angewandte Wissenschaft Ansbach [de]
Das innere Kind (Short film)
Sven Stoschek (SR) Elisabeth Kirsten Producer: Bauhaus-Universität Weimar [de]
Gabriel (Short film)
Lars (SR) Benjamin Chimoy Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]

Television

Kommissar Dupin - Bretonischer Ruhm (TV movie (series))
Yves Joly (SR) Holger Haase Producer: Filmpool Fiction GmbH Station: ARD [de]
In aller Freundschaft (TV series)
Ole Nilsen (LE) Saskia Weisheit Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Die Heiland - Wir sind Anwalt (TV series)
Pascal Römer (SRE) Oliver Dommenget Producer: Olga Film GmbH Station: ARD [de]
Blutige Anfänger (TV series)
Robert Lohmann (LE) Franco Tozza Producer: Studio.TV.Film GmbH Station: ZDF [de]
Marie Brand und die falsche Wahrheit (TV movie (series))
Victor Holtmann (SR) Michael 'Mike' Zens Producer: Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH Station: ZDF [de]
Jenseits der Spree (TV series)
Thomas Bülow (SR) Marcus Ulbricht Producer: Studio Zentral Station: SRF [ch]
Morden im Norden (TV series)
Torben Beck (LE) Tanja Roitzheim Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH Station: ARD [de]
In Wahrheit - Unter Wasser (TV movie (series))
Marc Peeters (SR) Miguel Alexandre Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: arte
Der Zürich-Krimi - Borchert und die Zeit zu sterben (TV movie (series))
Roman Decker (SR) Roland Suso Richter Producer: Graf Film GmbH Station: ARD [de]
SOKO Hamburg (TV series)
Thomas Schuhmann (LE) Ole Zapatka Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Para - Wir sind King (TV series)
Kai (SR) Özgür Yildirim Producer: W&B Television GmbH Station: Warner TV
Helen Dorn - Das rote Tuch (TV movie (series))
Ralph Wagner (SR) Friedemann Fromm Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Tatort - Vier Jahre (TV movie (series))
Frank Heise (SR) Torsten C. Fischer Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: WDR [de]
Tatort - Die dritte Haut (TV movie (series))
Thomas Dahlmann (SR) Norbert ter Hall Producer: Studio.TV.Film GmbH Station: rbb [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Florian Selke (LE) Verena S. Freytag Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ZDF [de]
Die Kanzlei (TV series)
Jan Hilbert (LE) Steffi Doehlemann Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ARD [de]
Bad Cop - Kriminell gut (TV series)
Tom Fischer (SRE) Michael Kreindl Producer: ITV Studios Germany Fiction GmbH (formerly Talpa Germany Fiction GmbH) Station: RTL [de]
Zwei Bauern und kein Land (TV movie)
Karl Milcho (SR) Sibylle Tafel Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ARD [de]
Die Stadt und die Macht (TV series)
Griebnitz (jung) (SR) Friedemann Fromm Producer: Real Film Berlin GmbH Station: ARD [de]
Schweigeminute (TV movie)
Arzt im Krankenhaus (SR) Thorsten M. Schmidt Producer: MOOVIE GmbH Station: ZDF [de]
Mila (TV series)
Jens Toennissen (SRE) Jurij Neumann Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: SAT.1
Dating Daisy (TV series)
Leon (SR) Züli Aladag Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Rote Rosen (TV series)
Richard Burgwart (SRE) Steffen Mahnert Producer: Studio Hamburg Serienwerft GmbH Station: ARD [de]

Theater

Pferd frisst Hut (Drama)
Emile Tavernier (SR) Herbert Fritsch Theater: Komische Oper
Pferd frisst Hut (Drama)
Emile Tavernier (SR) Herbert Fritsch Theater: Theater Basel
Der Freischütz (Wiederaufnahme)
Samiel Herbert Fritsch Theater: Oper Zürich
Zeppelin
Ensemble Herbert Fritsch Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Null
Ensemble Herbert Fritsch Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
der die mann - Wiederaufnahme
Ensemble Herbert Fritsch Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Champignol wider Willen
Champignol Herbert Fritsch Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Prometheus
Adam Bastian Reiber Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Human Condition
Ensemble Patrick Wengenroth Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Amphytrion
Amphytrion Herbert Fritsch Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Ich bin wie ihr, ich liebe Äpfel
Gottfried Friederike Harmstorf Theater: Thalia Theater Hamburg
Jeff Koons
Ensemble Lilja Rupprecht Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Der Freischütz - Wiederaufnahme
Samiel Herbert Fritsch Theater: Opernhaus Zürich
Grimmige Märchen
Rumpelstilzchen Herbert Fritsch Theater: Schauspielhaus Zürich
fontane.200
Theodor Rainald Grebe Theater: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Murmel Murmel - Wiederaufnahme
Murmel Herbert Fritsch Theater: Schauspielhaus Bochum
Murmel Murmel
Murmel Herbert Fritsch Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Die (s)panische Fliege
Dr. Fritz Gerlach (Springer) Herbert Fritsch Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
der die mann
Ensemble Herbert Fritsch Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Pfusch
Pfuscher Herbert Fritsch Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Geisterritter
Vollbart, Matthew Littlejohn Christina Rast Theater: Thalia Theater Hamburg
King Arthur
Oswald Herbert Fritsch Theater: Opernhaus Zürich
Der Freischütz
Samiel Herbert Fritsch Theater: Opernhaus Zürich
Ohne Titel 1 - Eine Oper von Herbert Fritsch
Ensemble Herbert Fritsch Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Frau Luna
Fritz Steppke Herbert Fritsch Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Der nackte Wahnsinn
Roger Trampleman Luk Perceval Theater: Thalia Theater Hamburg
Woyzeck
Doctor Jette Steckel Theater: Thalia Theater Hamburg
Die Banditen
Domino, Graf Gloria Cassis, Schatzmeister, u.a. Herbert Fritsch Theater: Theater Bremen
Der Diener zweier Herren
Florindo Herbert Fritsch Theater: Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin
A Clockwork Orange
Dim Thorleifur Örn Arnarsson Theater: Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin
Die Heilige Johanna der Schlachthöfe
Cridle Claudia Bauer Theater: Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin
Der kleine Horrorladen
Seymour Ralph Reichel Theater: Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin
Der Raub der Sabinerinnen
Emil Sterneck Herbert Fritsch Theater: Thalia Theater Hamburg
Geschichten aus dem Wienerwald
Alfred Karin Drechsel Theater: Theater für Niedersachsen
Die Möwe
Kostja Matthias Nagatis Theater: Theater Vorpommern
Terrorismus
Mann Meret Matter Theater: Schlachthaus Theater Bern
Die Räuber
Karl Moor Thilo Voggenreiter Theater: Ludwigsburger Schlossfestspiele
Amerika
Chor Jarg Pataki Theater: Luzerner Theater
A Clockwork Orange
Dr.Brodsky Reinhard Friese Theater: Badisches Staatstheater Karlsruhe
Die Welle
Brian Gabi Oetterer Theater: Badisches Staatstheater Karlsruhe

Audio

Die Grenzen der Kontrolle - Tom McCarthy
Voice Over Tom McCarthy Producer: Deutschlandfunk Kultur / Guiseppe Maio
Eine Lange Nacht über Ingeborg Bachmann
Sprecher Producer: Deutschlandradio
"Wir haben es nicht gut gemacht"
Hans Werner Henze Producer: speak low / Vera Teichmann
LASSverschwindet
Sprecher Voice Over Producer: Anouschka Trocker
Der Mann auf dem Berg
Sprecher Producer: speak low / Harald Krewer
Das weiße Dorf
Sprecher (Jan) Producer: rbb / Anouschka Trocker
ZeitZeichen - William Turner
Sprecher Producer: WDR
ZeitZeichen - Die Geschichte des Schaltjahrs
Sprecher Producer: WDR
ZeitZeichen - Käthchen von Heilbronn
Sprecher Producer: WDR
ZeitZeichen - Bettina von Arnim
Sprecher Producer: WDR
Mein Freund Otto, das große Geheimnis und ich
Sprecher Producer: hr2 Kultur / Robert Schoen
Mein Freund Otto, das wilde Leben und ich
Sprecher Producer: hr2 Kultur / Robert Schoen
Unter Professoren
Sprecher Producer: rbb / Robert Schoen
Die Ungeschickte
Sprecher (Der Gerichtsmediziner) Producer: Deutschlandfunk Kultur / Ulrich Lampen
Traumland - Deutschland durch fremde Augen gesehen
VoiceOver von Fady Jomar Producer: DLF / Antje Vowinckel
Zeitzeichen - 100 Jahre UFA-Palast
Sprecher Producer: WDR
Zeitzeichen - Erstbesteigung des Kilimandscharo
Sprecher Producer: WDR
Zeitzeichen - Marsch der Pariser Marktfrauen
Sprecher Producer: WDR
Der nass Fisch, Hörspielserie zu "Babylon Berlin"
Sprecher Producer: RB/ WDR / rbb
Zingster Straße 25
Sprecher Producer: Sonya Schönberger
Wer ins Paradies will, muss erst mal am Leben vor
Sprecher Producer: Mark Ginzler / SWR
Back to Yerevan (Overvoice)
Overvoice Jack Producer: Beate Becker / Deutschlandfunk Kultur
Westend (v. Evy Schubert)
Sprecher (Arzt) Producer: Evy Schubert (Einrichtung/Text); Ballhaus Ost
Ich habe mich nie wieder so frei gefühlt
Sprecher Producer: Thomas Leutzbach /-WDR
Franz Xaver Winterhalter. Maler im Auftrag Ihrer M
Sprecher Producer: Julia Tieke - PIROOL Audioprojekte
Als Mariner im Krieg
Sprecher Producer: Harald Krewer - NDR/Deutschlandradio Kultur
Happy Birthday
Sprecher Producer: Christoph Pragua - WDR
Alles Helden
Sprecher/HR Producer: Simone Halder
Vom Nachteil, geboren zu sein (Cioran)
Sprecher Producer: Kai Grehn - WDR
Das Geld (Emile Zola)
Sprecher Producer: Christiane Ohaus - Radio Bremen
Was Sie Trugen
Sprecher Producer: Harald Krewer - Deutschlandradio Kultur
Into thin air
Sprecher Producer: Stefanie Grob

Other

Willem the Machine (Other)
Drummer
Karusell der Entfremdung - Sonne (Music video)
as himself (Schlagzeuger) Marcel Rodriguez Producer: Anderer, Köhli und Rodriguez Produktion
Karusell der Entfremdung - Schnee (Music video)
as himself (Schlagzeuger) Marcel Rodriguez Producer: Anderer, Köhli und Rodriguez Produktion