Gerd Lukas Storzer

Gerd Lukas Storzer

Information

Acting age
41-57 years
Year of birth
1972 (52 years)
Place of birth
Friedrichshafen / Bodensee
Height (cm)
186
Weight (in kg)
84
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
slim
Place of residence
Hamburg (DE)
Housing options
Friedrichshafen (DE), Lüneburg (DE), Tel Aviv-Yafo (IL), Amsterdam (NL), Potsdam (DE), Basel (CH), Dresden (DE), Balearic Islands (ES), Florence (IT), Lindau (DE), Saarbrücken (DE), St. Gallen (CH), Aachen (DE), Düsseldorf (DE), Bregenz (AT), Ravensburg (DE), Graz (AT), Ulm (DE), Rome (IT), Lübeck (DE), Munich (DE), Schwerin (DE), Hamburg (DE), Stuttgart (DE), Vienna (AT), Bremen (DE), Baden-Baden (DE), Freiburg im Breisgau (DE), Konstanz (DE), Cologne (DE), Nuremberg (DE), Leipzig (DE), Zürich (CH), Mainz (DE), Berlin (DE), Hanover (DE), Frankfurt (DE), Kiel (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishItalianFrench
Dialects
AustrianBerlin GermanHamburgianSaxonSwabian(native dialect)Viennese
Instruments
Piano
Sport
Alpine skiingFencing (sports)Horse ridingSailing
Dance
StandardCourtly dances
Main profession
Actor
Specializations
Speaker, Dubbing actor
Singing
ChansonMusicalOperetta
Special skills
Audio bookAudio dramaSlapstickConducting (music)Disc jockeyTravesty
Pitch
Baritone
Driver's licenses
B - Car
Other licenses
Sport boat driving licence within, Sport boat driving licence within under sail

Credits

Professional background

1992 - 94 Schauspielstudio Maria Körber Berlin (1994 Abschlussprüfung vor der Paritätischen Prüfungskommission Berlin)

Other professional training

Akademie Graz: Chanson Meisterkurs bei Gisela May
Prüfung vor der paritätischen Prüfungskommission (Berlin)
Schauspielstudio Maria Körber, Berlin

Awards

Monica-Bleibtreu-Preis der Privattheatertage Hamburg für "Was ihr wollt", Wolfgang Borchert Theater (Drama)
Kreuzgangpreis für eine herausragende künstlerische Leistung bei den Kreuzgangspielen Feuchtwangen (Drama)
Goldener Vorhang als Bester Berliner Bühnenschauspieler für "Die Nervensäge" - Nominierung (nominated) (Drama)
Max-Ophüls-Preis für "Müde Weggefährten" (Cinema film)
Friedrich-Luft-Preis für "Lila" (Drama)

Film

REMEMBER ME (Short film)
Martin Joshua Borchardt Distribution: Kurzfilm
DER ANDERE WEG (Short film)
Wolfgang Annika Fleischer / Elina Stave Distribution: Kurzfilm
TAUFE (Cinema film)
Matthias Wolters Anja Herden Distribution: Kino
LOST LOVERS (Short film)
Marc (HR) (MR) Hannes Treiber Distribution: Kurzfilm
DER SCHAUMREINIGER (Short film)
Stölzl (HR) (MR) C. Lenke, P. Nauck Distribution: Kurzfilm
INVINCIBLE (Cinema film)
junger Journalist Werner Herzog Distribution: Kino Casting Director: Tanja Schwichtenberg
DER EINSTEIN DES SEX (Cinema film)
Teschenberg Rosa von Praunheim Distribution: Kino
SLIDIN` - ALLES BUNT UND WUNDERBAR (Cinema film)
Chris R. Jud, B. Albert Distribution: Kino

Television

BAD COP - PARADIESVÖGEL
Herr Bartmann Oliver Dommenget Station: RTL Casting Director: Gitta Uhlig
LUCIE MARSHALL - SCHUHENTZUG
Schuhverkäufer Oliver Schmitz Station: Webserie
DIE PFEFFERKÖRNER - ENDLICH HOCHZEIT!
Standesbeamter Maulwurf Franziska Hörisch Station: ARD Casting Director: Marion Haack
TERRA X - DIE DEUTSCHE HANSE
Brun Warendorp Carsten Gutschmidt Station: ZDF
NOTRUF HAFENKANTE - FALSCHE TÖNE
Oke Graves Rolf Wellingerhof Station: ZDF Casting Director: Gitta Uhlig
DER DICKE - GEFÄHRLICHE RATSCHLÄGE
Kalle Bröhner Bernhard Stephan Station: ARD Casting Director: Gitta Uhlig
ECHTE MENSCHEN
Johannes Dana Linkiewicz Station: Serienpilot
ST. ANGELA - SCHÖNHEIT VERPFLICHTET
Danny Mühlbeck Sebastian Monk Station: ARD Casting Director: Gitta Uhlig
BALKO - LEICHE GEGEN LEICHE
Cornelius Wecker Ulli Möller Station: RTL
MÜDE WEGGEFÄHRTEN
Rüdiger Zoran Solomun Station: ZDF
ZEIT DES SCHWEIGENS
Mikes Freund Cornelia Grünberg Station: ARD
GUTE ZEITEN SCHLECHTE ZEITEN
Götz von der Heyde diverse Station: RTL

Theater

Mord im Orientexpress (Drama)
Hercule Poirot (MR) Lennart Matthiesen Theater: Kreuzgangspiele Written by: Ken Ludwig
Die Ärztin (Drama)
Pater Jacob Rice / Vater (SR) Hartmut Uhlemann Theater: Ernst Deutsch Theater Written by: Robert Icke
Weinprobe für Anfänger (Drama)
Guillaume (SR) Martin Woelffer Theater: Komödie Winterhuder Fährhaus Written by: Ivan Calbérac
Die Verwandelten (Drama)
Hilmar Hüveland (MR) Ralph Bridle Theater: Altonaer Theater Hamburg Written by: Thomas Brussig / Axel Schneider
Meisterdetektiv Kalle Blomquist (Drama)
Onkel Einar (MR) Hans Schernthaner Theater: Altonaer Theater Hamburg Written by: Astrid Lindgren
La Tragédie de Carmen (Opera)
Lillas Pastia (SR) Oliver Klöter Theater: Schlossfestspiele Wernigerode Written by: Peter Brook / Georges Bizet
Baskerville (Drama)
Sherlock Holmes (MR) Eva Hosemann Theater: Burgfestspiele Jagsthausen / Altonaer Theater Written by: Ken Ludwig
Funny Money (Drama)
Keller (SR) Folke Braband Theater: Komödie Winterhuder Fährhaus Hamburg Written by: Ray Cooney
Das tapfere Schneiderlein (Drama)
Narr (SR) Hans Schernthaner Theater: Burgfestspiele Jagsthausen / Harburger Theater Written by: Gebrüder Grimm
Pippi Langstrumpf (Drama)
Polizist Larsson (SR) Ulrich Meyer-Horsch Theater: Harburger Theater Hamburg / Altonaer Theater Written by: Astrid Lindgren
Götz von Berlichingen (Drama)
Liebetraut, Bruder Martin, Kaiser Maximilian u.a. (SR) Hansgünther Heyme Theater: Burgfestspiele Jagsthausen Written by: Johann Wolfgang Goethe
Kiss me Kate (Other)
Erster Ganove (SR) Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele Written by: Samuel Spewack / Cole Porter
Luther (Drama)
Kardinal Cajetan u.a. (SR) Yves Jansen Theater: Kreuzgangspiele Written by: nach Eric Till
Was ihr wollt (Drama)
Sir Andrew Bleichenwang (SR) Meinhard Zanger Theater: Wolfgang-Borchert-Theater Münster Written by: William Shakespeare
Zorn (Drama)
Warren Spring (SR) Harald Clemen Theater: Hamburger Kammerspiele Written by: Joanna Murray-Smith
Mein ziemlich seltsamer Freund Walter (Drama)
Erzähler (SR) Frauke Thielecke Theater: Hamburger Kammerspiele Written by: Sibylle Berg
Romeo und Julia (Drama)
Bruder Lorenzo (SR) Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele Written by: William Shakespeare
Arsen und Spitzenhäubchen (Drama)
Jonathan Brewster (SR) Hartmut Uhlemann Theater: Kreuzgangspiele Written by: Joseph Kesselring
Der Brandner Kaspar (Drama)
Senftl / Nantwein (SR) Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele Written by: Kurt Wilhelm
Der eingebildete Kranke (Drama)
Thomas Diafoirus (SR) Meinhard Zanger Theater: Kreuzgangspiele Written by: Molière
Die Nervensäge (Drama)
Page (SR) Jürgen Wölffer Theater: Theater am Kurfürstendamm Written by: Francois Veber
Ein Mann fürs Grobe (Drama)
Gaetan (SR) Frank-Lorenz Engel Theater: Schlossparktheater Berlin Written by: Eric Assous
Venedig im Schnee (Drama)
Jean-Luc (MR) Roland Lang Theater: Schlossparktheater Berlin Written by: Gilles Dyrek
Ladies Night (Drama)
Gavin (MR) Andrea Krauledat Theater: Stadttheater Minden Written by: Stephen Sinclair / Antony MacCarten
Viel Lärm um Nichts (Drama)
Don Juan (SR) Hanfried Schüttler Theater: Kreuzgangspiele Written by: William Shakespeare
My Fair Lady (Other)
Freddy Eynsford-Hill (SR) Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele Written by: Alan Jay Lerner / Frederic Loewe
Als der Weihnachtsmann vom Himmel fiel (Drama)
Julebukk (MR) Frauke Thielecke Theater: Hamburger Kammerspiele Written by: Cornelia Funke
Der zerbrochne Krug (Drama)
Licht (SR) Folke Braband Theater: Kreuzgangspiele Written by: Heinrich von Kleist
Der Glöckner von Notre-Dame (Drama)
Estouteville (SR) Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele Written by: Victor Hugo / Johannes Kaetzler
Der Mustergatte (Drama)
Freddy (SR) Jürgen Wölffer Theater: Komödie Winterhuder Fährhaus Hamburg Written by: Ronald Hopwood / Jürgen Wölffer
Meine Schwester und ich (Operetta)
Filosel (SR) Herbert Herrmann / Jürgen Wölffer Theater: Komödie Winterhuder Fährhaus Hamburg Written by: Ralph Benatzky
Held Müller (Other)
Mischa Müller (SR) Bernd Mottl Theater: Neuköllner Oper Berlin Written by: Peter Lund / Thomas Zaufke
Wo Du nicht bist (Choreography)
Ensemble (MR) Nicola Hümpel Theater: Nico and the Navigators Berlin Written by: nach Franz Schubert
Charleys Tante (Drama)
Jack (MR) Folke Braband Theater: Theater am Kurfürstendamm Written by: Brandon Thomas
Schlafzimmergäste (Drama)
Trevor (MR) Folke Braband Theater: Theater Tribüne Berlin Written by: Alan Ayckbourn
Ladies Night (Drama)
Gavin (MR) Folke Braband Theater: Theater Tribüne Berlin Written by: Stephen Sinclair / Anthony MacCarten
Elternabend (Other)
Dennis (MR) Bernd Mottl Theater: Neuköllner Oper Berlin Written by: Peter Lund / Thomas Zaufke
Männer! (Drama)
Gerd Lukas (MR) Martin Woelffer Theater: Theater am Kurfürstendamm Written by: Franz Wittenbrink
Wie vom Winde verweht (Drama)
Will (SR) Daniela Kranz / Jenke Nordalm Theater: Sophiensaele Berlin Written by: nach Margret Mitchell
Little Voice (Drama)
Billy (SR) Folke Braband Theater: Theater Tribüne Berlin Written by: Jim Cartwright
Wie werde ich reich und glücklich? (Operetta)
F.D.Lohrenz (SR) Martin Woelffer Theater: Komödie Winterhuder Fährhaus Hamburg Written by: Mischa Spoliansky / Felix Joachimson
Der glückliche Prinz (Other)
Prinz (MR) Peter Lund Theater: Neuköllner Oper Berlin Written by: Peter Lund / Wolfgang Böhmer nach Oscar Wilde
Soap total (Drama)
verschiendene (MR) Christian Sedelmayer Theater: Junges Theater Göttingen
Gefilde des Himmels (Drama)
Kohn (MR) Adriana Altaras Theater: Jüdisches Museum Berlin Written by: nach Isaac B. Singer
Das Wunder von Neukölln (Other)
Johannes Fonfara (MR) Bernd Mottl Theater: Neuköllner Oper Berlin Written by: Peter Lund / Wolfgang Böhmer
Taxi, Taxi (Drama)
Troughton (SR) Folke Braband Theater: Theater am Kurfürstendamm Written by: Ray Cooney
Schwarz Rot Gold (Opera)
Michel III (SR) Detlef Heusinger Theater: Paulskirche Frankfurt Written by: Detlef Heusinger
Eskalation ordinär (Drama)
Nieroster (MR) Christian Stückl Theater: Schauspielhaus Wien Written by: Werner Schwab
Die Girls (Other)
Humphrey (SR) Cuco Wallraff Theater: Theater Affekt Berlin
Tragödie der Rächer (Drama)
Ambitioso (SR) Stefan Bachmann Theater: Schauspielhaus Wien Written by: Cyril Tourneur
Gärten des Grauens (Drama)
Sigi (MR) Ricarda Beilharz Theater: Theater Affekt Berlin Written by: Daniel Call
Lila (Drama)
Friedrich (SR) Stefan Bachmann Theater: Theater Affekt Berlin Written by: Johann Wolfgang Goethe / Thomas Jonigk
Roberto Zucco (Drama)
Kind, Zuhälter u.a. (SR) Lars Ole Walburg Theater: Theater Affekt Berlin Written by: Bernard-Marie Koltès
Poor Super Man (Drama)
Matt (MR) Donald Berkenhoff Theater: Stükke-Theater Berlin Written by: Brad Fraser
Der Zimmerherr (Drama)
Dennis (MR) Erhard Pauer Theater: Volkstheater Wien Written by: Lotte Ingrisch
EIne Frage der Ehre (Drama)
Louden Downey (SR) Erhard Pauer Theater: Euro-Studio Landgraf Written by: Aaron Sorkin

Commercial

Aspirin Complex
Arbeitskollege Bernhard Landen Casting Director: Tina Vogt
Zott Cheese Snack
Lehrer Tobi Baumann Casting Director: Tina Vogt
Esso
Main role Hannes Treiber
Raiffeisen Austria - Fondsfestwochen 05
Gast Christian Aeby