Gisela Aderhold

Gisela Aderhold

GOTHA-MITTERMAYER Agentur & Management (Main agency)
Mieke Gotha
+49 89 203 21707
mieke@gotha-mittermayer.de
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
45-53 years
Year of birth
1975 (49 years)
Place of birth
Stuttgart
Height (cm)
165
Weight (in kg)
60
Eye color
blue
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Place of residence
Berlin (DE), Freiburg (DE)
Housing options
London (GB), Hamburg (DE), Stuttgart (DE), Bremen (DE), Cologne (DE), Leipzig (DE), Zürich (CH), Munich (DE), Freiburg (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrenchSpanish
Dialects
Swabian(native dialect)
Instruments
GuitarRecorder
Sport
YogaAlpine skiingBaseballCross-country skiingFencing (stage)Horse ridingMountain hikingDancesport
Dance
FlamencoBalletStandard
Profession
Actor
Singing
Chanson
Driver's licenses
Truck class, Car class

Credits

Primary professional training

1997 – 2001
Freiburger Schauspielschule im E-Werk

Other professional training

Roth Coaching [de]
Coachingteam Frank Betzelt [de]
Die Tankstelle | Coaching | Film - TV - Theater
Roth Coaching [de]
Die Tankstelle | Coaching | Film - TV - Theater
iSFF - Institut für Schauspiel-, Film- und Fernsehberufe an der Volkshochschule Berlin Mitte [de]
Freiburger Schauspielschule im E-Werk

Film

Sturm & Drang (Short film)
Mutter Maria (SR) Wouter Wirth Producer: Schmidbauer-Film GmbH & Co. KG [de]
Breezy (aka Angel Of Bravery) (Feature film)
Kate (OR) Dominik Ströhle Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Beben (Short film)
Martina (LR) Rudolf Fitzgerald Leonard Producer: Problemkind Filmproduktion, Annika Birgel [de]
Die stillen Trabanten (Cinema film)
Kollegin Anna (SR) Thomas Stuber Producer: Sommerhaus Filmproduktion GmbH
Artgerecht (Short film)
Ärztin Carly Coco Schrader Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Wunderschön (Cinema film)
Sonja (OR) Karoline Herfurth Producer: Hellinger / Doll Filmproduktion
Finsterworld (Cinema film)
Biomarkt-Kassiererin (OR) Frauke Finsterwalder Producer: Walker+Worm Film GmbH & Co. KG [de]
Verliebte Paare (Short film)
Frau (LR) Bettina Disler Producer: Bauhaus-Universität Weimar [de]
Der Mann der nicht weinen wollte (Short film)
Büroangestellte (SR) Susann Maria Hempel Producer: Bauhaus-Universität Weimar [de]
Ein Hut, ein Stock, zwei Regenschirme (Short film)
Frau (SR) Kerstin Polte Producer: Lappi Productions

Television

Doktor Ballouz (TV series)
Schwester Anke (SR) Felix Ahrens, Andreas Menck, Peter Ladkani Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: ZDF [de]
SOKO Stuttgart (TV series)
Marie Schneider (LE) Miriam Dehne Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDF [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Isabella Tavares (LE) Dietmar Klein, Stephanie Stoecker, Oren Schmuckler, Gudrun Scheerer, Nico Zavelberg, Kirsten (Kiki) Laser, Bogdana Vera Lorenz, Daniel Drechsel-Grau Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ZDF [de]
Der Alte (TV series)
Dr. Eva Brandt (SR) Astrid Schult, Marcus Ulbricht, Axel Barth, Eva Marel Jura Producer: Neue Münchner Fernsehproduktion GmbH & Co.KG Station: ORF [at]
Blutige Anfänger (TV series)
Antje Gössner (LE) Franco Tozza Producer: Studio.TV.Film GmbH Station: ZDF [de]
Der Scheich (TV series)
Ministerin für Landentwicklung (SR) Johannes Naber Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: Paramount+
Blood & Gold (TV movie)
Brigitte (SR) Peter Thorwarth Producer: Rat Pack Filmproduktion GmbH [de] Station: Netflix
Fritzie - Der Himmel muss warten (TV series)
Barbara Rückert (LE) Kerstin Ahlrichs Producer: Polyphon Film GmbH Station: ZDF [de]
Die Kanzlei (TV series)
Ute Gotland (SR) Steffi Doehlemann Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ARD [de]
Doktor Ballouz (TV series)
Schwester Anke (SR) Felix Ahrens Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: ZDF [de]
Völlig meschugge?! (TV series)
Sandra Wegener (SR) Frank Stoye Producer: Tellux Film GmbH Station: ZDF [de]
Die Drei von der Müllabfuhr - Die Streunerin (TV movie (series))
Anke Fischer (SR) Hagen Bogdanski Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ARD [de]
Kanzlei Berger (TV series)
Sabine Wolters (LE) Kerstin Ahlrichs Producer: Constantin Television GmbH [de] Station: ZDF [de]
Doktor Ballouz (TV series)
Schwester Anke (SR) Andreas Menck Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: ZDF [de]
Der Pass (TV series)
Alena Reichelt (SR) Cyrill Boss Producer: W&B Television GmbH Station: Sky [de]
Die Getriebenen (TV movie)
Beate Baumann (LR) Stephan Wagner Producer: Carte Blanche International GmbH [de] Station: NDR [de]
SOKO München (TV series)
Angelika Presinsky (LE) Holger Gimpel Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Chemielehrerin (OR) Gudrun Scheerer Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ZDF [de]
WaPo Berlin (TV series)
Maria Berrardi (SR) Sascha Thiel Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Bohemian Browser Ballett (Webkanal) (Series)
Lehrerin (LE) Laura Fischer, Raphael Selter, Georg Kammerer, Simon Ostermann, Nico Sommer, Fabian Möhrke, Christina Schlag, André Jagusch, Christoph Eder, Niklas Coskan Producer: Turbokultur GmbH Station: funk [de]
Im Schatten der Angst (TV movie)
Birgit (OR) Till Endemann Producer: Tivoli Film Produktion GmbH Station: ORF [at]
Hubert ohne Staller (TV series)
Simone Schuhmann (LE) Wilhelm Engelhardt Producer: Entertainment Factory GmbH [de] Station: ARD [de]
Ein Wochenende im August (TV movie)
Maren (SR) Esther Gronenborn Producer: MOOVIE GmbH Station: ARD [de]
Die Heiland - Wir sind Anwalt (TV series)
Tina Fuchs (F: Wenn Du mich liebst) (LE) Christoph Schnee Producer: Olga Film GmbH Station: ARD [de]
Die Spezialisten - Im Namen der Opfer (TV series)
Krankenschwester (F: Gastfeindschaft) (OR) Kerstin Ahlrichs Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Jutta Dornlitz (F: 'Aus Liebe') (OR) Esther Wenger Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Bier Royal (Multi-part)
Bernadette Hundhammer (SR) Christiane Balthasar Producer: MOOVIE GmbH Station: ZDF [de]
Tatort - Der Mann, der lügt (TV movie (series))
Frau Bormann (SR) Martin Eigler Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de] Station: SWR [de]
Der gute Bulle (TV movie (series))
Klassenlehrerin (OR) Lars Becker Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Schwarzach 23 und die Jagd nach dem Mordsfinger (TV movie (series))
Resi Sternbrunner (SR) Matthias Tiefenbacher Producer: TV60Filmproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Ein Teil von uns (TV movie)
Anne (OR) Nicole Weegmann Producer: Constantin Television GmbH [de] Station: BR [de]
Zwei Esel auf Sardinien (TV movie)
Schwäbische Mountainbikerin (SR) Xaver Schwarzenberger Producer: Summerset GmbH [de] Station: ZDF [de]
Ellas Entscheidung (TV movie)
Arzthelferin (OR) Brigitte Maria Bertele Producer: Real Film Berlin GmbH Station: ZDF [de]
Lena Fauch - Vergebung oder Rache (TV movie (series))
Frau Nußbaum (OR) Johannes Fabrick Producer: Hager Moss Film GmbH Station: ZDF [de]
Brief an mein Leben (TV movie)
Schwester Elisabeth (SR) Urs Egger Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDF [de]
Schicksale - und plötzlich ist alles anders (Documentary series)
Claudia Herbst (Folge: Der ewige Sohn) (LR) Andreas Ruhmland Producer: Constantin Entertainment GmbH Station: SAT.1
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Paula Lembach (LR) Boris Keidies Producer: Securitel GmbH [de] Station: ZDF [de]
Fabrixx (TV series)
Apothekerin (SR) Peter Zimmermann Producer: Maran Film GmbH [de] Station: ARD [de]
Das unbezähmbare Herz (Multi-part)
1. Magd (SR) Karl Kases Producer: Gyula Trebitsch Fernsehproduktion GmbH [de]
Fabrixx (TV series)
Apothekerin (SR) Peter Zimmermann Producer: Maran Film GmbH [de] Station: ARD [de]
Jenny (TV movie (series))
Fixerin (SR) Jobst Christian Oetzmann Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de]

Theater

Gazino - Sonne auf halbem Weg
Oma Ayse Göksen Güntel Theater: Heimathafen Neukölln Berlin
Der Schatz von Upflamör
Bürgermeisterin Arnd Heuwinkel Theater: LTT Tübingen
Dinner für Spinner
Christine, Marlene Charly Risse Theater: Rudolstadt
Fear no fear
Mutterangst Maria Phillip Decker Theater: Werkmünchen
Das Erbgut
Katja Berger-Thalmann Sebastian Frommelt Theater: TAK Liechtenstein
Ehrsberg 21
Sissi von Stein Arnd Heuwinkel Theater: Theater in den Bergen
Der Ring
Kriemhild Katja Fillmann Theater: Heimathafen Neukölln Berlin
Amadeus
Constanze C. Risse Theater: TPT Thüringen
Medea
Medea M. Fendrich Theater: TPT Thüringen
Zerbombt
Cate A. Manz Theater: TPT Thüringen
Creeps
Petra A. Zacek Theater: TPT Thüringen
Richy the 3rd
Elisabeth Uwe Dag Berlin Theater: TPT Thüringen
Kabale und Liebe
Lady Milford G. Giese Theater: Stadttheater Hildesheim
Wie es Euch gefällt
Rosalinde M. Prätsch Theater: Stadttheater Hildesheim
Ein Volksfeind
Johanna Stockmann G. Gysi Theater: Stadttheater Hildesheim
Die Gerechten
Dora M. Gelzer Theater: Stadttheater Hildesheim
Macbeth
Lady Macbeth G. Köstler Theater: Stadttheater Hildesheim
Schiller geräubert
Moderatorin U. Jäckle Theater: Staatstheater Stuttgart
Sommernachtstraum
Hermia U. Hoppe Theater: Theater der Altstadt
Glasmenagerie
Laura K. Prusas Theater: Theater der Altstadt
Faust I
Magarete U. Hoppe Theater: Theater der Altstadt

Other

Schauspielcoach
Setcoach, Szenencoach Producer: Bavaria Fiction GmbH
Schauspiel-Dozentin
Schauspiel-Dozentin Producer: Camera Acting LAB