Julia Richter

Julia Richter

Acting agency
Schlag Agentur (Main agency)
Vivian Steinfath (Junior Agentin & Disponentin)
open agency on Filmmakers

Information

Year of birth
1970 (53 years)
Place of birth
Berlin
Height (cm)
169
Eye color
blue
Hair color
Brown
Stature
slim
Place of residence
Berlin (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishRussian
Dialects
Berlin German(native dialect)
Instruments
GuitarPianoRecorder
Sport
PilatesYoga
Dance
Jazz Dance
Profession
Actor
Singing
ChansonJazz
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's licenses
C1 - Trucks up to 7.5t
Doktor Ballouz (26 Folgen) (2020 – 2023)
Director: Felix Ahrens, Florian Gottschick, Peter Ladkani, Andreas Menck, Philipp Osthus Producer: X Filme Station: ZDF
Ella Schön (11 Filme) (TV series. 2017 – 2021)
Director: Holger Haase, Maurice Hübner u.a. Producer: Dreamtool Station: ZDF
Zürich Krimi 15 & 16 (TV movie. 2021)
Director: Roland Suso Richter Producer: Graf Station: ARD Degeto
Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (Streaming series. 2019 – 2020)
Director: Philipp Kadelbach Producer: Constantin Television Station: Amazon
Todesengel (TV movie. 2019)
Director: Jakob Ziemnicki Producer: Tivoli Film Station: ARD
Irgendwann ist auch mal gut (TV movie. 2019)
Director: Christian Werner Producer: Venice Pictures Station: ZDF
Tagundnachtgleiche (Cinema film. 2018)
Director: Lena Knauss Producer: Tamtam Film Distribution: Farbfilm
Nellys Abenteuer (Cinema film. 2015)
Director: Dominik Wessely Producer: Indi Film Distribution: Farbfilm
Sushi in Suhl (Cinema film. 2011)
Director: Carsten Fiebeler Producer: Starcrest Media Distribution: Movienet
Raju (Short film. 2010)
Director: Max Zähle Producer: Hamburg Media School Distribution: interfilm

Credits

Awards

Nominierung Beste Schauspielerin beim Hessischen Filmpreis für Sushi in Suhl
Nominierung Best Short Oscar Academy Awards für RAJU
Oscar Student´s Awards Bronce für RAJU
Förderpreis der Defa-Stiftung für EIN TEIL VON MIR
Nominierung Bester Deutscher Film Independence Award Filmfest Oldenburg für WAS ICH VON IHR WEIß
Best Feature Film World Fest Houston für JULIES GEIST
Deutscher Kurzfilmpreis für SCHWESTERN

Film

Tagundnachtgleiche (Cinema film)
Lena Knauss Producer: Tamtam Film Distribution: Farbfilm
Nellys Abenteuer (Cinema film)
Dominik Wessely Producer: Indi Film Distribution: Farbfilm
Sushi in Suhl (Cinema film)
Carsten Fiebeler Producer: Starcrest Media Distribution: Movienet
Raju (Short film)
Max Zähle Producer: Hamburg Media School Distribution: interfilm
Das Sandmännchen - Abenteuer im Traumland (Cinema film)
Helmut Fischer Producer: scopas medien Distribution: Falcom Media
Ein Teil von mir (Cinema film)
Christoph Röhl Producer: Tatfilm Distribution: defa-spektrum Film
Die große Werkstatt (Short film)
Uwe Nagel Producer: Casino Film Station: arte
Das Verhör (Cinema film)
Raffael Kühn Producer: Adhoc Film Distribution: Adhoc Film
Was ich von ihr weiß (Cinema film)
Maren-Kea Freese Producer: Cameo Film Distribution: Renaissance Medien
Close (Cinema film)
Marcus Lenz Producer: sabotage films Distribution: Basis Film
Und das ist erst der Anfang (Cinema film)
Pierre Frankh Producer: Black Forest Films Distribution: Senator Film
Julies Geist (Cinema film)
Bettina Wilhelm Producer: Luna Film Distribution: Zodiac Pictures International
Sass (Cinema film)
Carlo Rola Producer: Moovie Distribution: Constantin Film
Schwestern (Short film)
Mirjam Kubescha Producer: Deyle & Deyle-Schulz Entertainment Distribution: SDS Film
Sumo Bruno (Cinema film)
Lenard F. Krawinkel Producer: Studio Babelsberg Distribution: Senator Film

Television

Doktor Ballouz (26 Folgen)
Felix Ahrens, Florian Gottschick, Peter Ladkani, Andreas Menck, Philipp Osthus Producer: X Filme Station: ZDF
Ella Schön (11 Filme) (TV series)
Holger Haase, Maurice Hübner u.a. Producer: Dreamtool Station: ZDF
Zürich Krimi 15 & 16 (TV movie)
Roland Suso Richter Producer: Graf Station: ARD Degeto
Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (Streaming series)
Philipp Kadelbach Producer: Constantin Television Station: Amazon
Der Feind (TV movie (series))
Nils Willbrandt Producer: Moovie Station: ARD/Degeto
Todesengel (TV movie)
Jakob Ziemnicki Producer: Tivoli Film Station: ARD
Irgendwann ist auch mal gut (TV movie)
Christian Werner Producer: Venice Pictures Station: ZDF
Ein starkes Team - Abgetaucht (TV movie (series))
Roland Suso Richter Producer: UFA Fiction Station: ZDF
Sommer nach dem Abitur (TV movie)
Eoin Moore Producer: Ziegler Film Station: ZDF
Der Staatsanwalt - Zofe (TV movie (series))
Ulrich Zrenner Producer: Novafilm Station: ZDF
Ein Reihenhaus steht selten allein (TV movie)
Titus Selge Producer: U5 Filmproduktion Station: ZDF
Alle Verbrecher - Leiche im Keller (TV movie)
Rolf Silber Producer: U5 Filmproduktion Station: ARD
Heiter bis tödlich - Hauptstadtrevier (8 Filme) (TV movie (series))
Marcus Ulbricht Producer: Askania Media Station: ARD
Bella Amore + Bella Casa (TV movie)
Edzard Onneken Producer: Hager Moss Film Station: ZDF
Das Lächeln der Frauen (TV movie)
Gregor Schnitzler Producer: TV60 Station: ZDF
Heldt - Endlich frei (TV movie (series))
Gero Weinreuter Producer: Sony Pictures Station: ZDF
Letzte Spur Berlin - Reifeprüfung (TV movie (series))
Judith Kennel Producer: Novafilm Station: ZDF
Von Fall zu Fall - Stubbe - Querschläger (TV movie (series))
Marcus O. Rosenmüller Producer: Polyphon Station: ZDF
Der Klügere zieht aus (TV movie)
Christoph Schnee Producer: Polyphon Station: ZDF
Der letzte Bulle (TV series)
Florian Froschmayer Producer: ITV Studios Station: SAT 1
Soko Kitzbühel - Aurum (TV series)
Gerald Liegel Producer: Beo Film Station: ZDF
Ganz der Papa (TV movie)
Matthias Steurer Producer: teamWorx Station: ARD
Der letzte Patriarch (TV movie)
Michael Steinke Producer: UFA Film Station: ARD
Countdown - Die Jagd beginnt (TV movie)
Christian Theede Producer: filmpool fiction Station: RTL
Liebe verlernt man nicht (TV movie)
Bettina Woernle Producer: U5 Filmproduktion Station: ARD
Die grünen Hügel von Wales (TV movie)
Andi Niessner Producer: Cinecentrum Station: ARD
Ein starkes Team - La Paloma (TV movie (series))
Markus Imboden Producer: UFA Fiction Station: ZDF
Tatort - Todesstrafe (TV movie)
Patrick Winczewski Producer: Saxonia Media Station: ARD
Das Duo - Echte Kerle (TV movie (series))
Matthias Tiefenbacher Producer: TV60 Station: ZDF
Braams - Kein Mord ohne Leiche (TV movie (series))
Sven Taddicken Producer: Polyphon Station: ZDF
Drachenland (TV movie)
Florian Gärtner Producer: Schramm Film Station: ZDF

Theater

Maria Stuart
Mona Kraushaar Theater: Ernst-Deutsch Theater
Treats - Herrenbesuch
Rolle: Ann Mona Kraushaar Theater: Ernst-Deutsch Theater
Die Methode
Rolle: Sabina Spielrein Mona Kraushaar Theater: Ernst-Deutsch Theater
Am Tag der jungen Talente
Rolle: Kamilla Jette Steckel Theater: Thalia Theater Hamburg
Effi Briest
Rolle: Effi Briest Amélie Niermeyer Theater: Deutsches Nationaltheater Weimar
Glaube, Liebe, Hoffnung
Rolle: Elisabeth Wolfgang Maria Bauer Theater: Münchner Volkstheater
Stella
Rolle: Lucie Wolfgang Maria Bauer Theater: Deutsches Nationaltheater Weimar
Romeo und Julia
Rolle: Julia Volker Lechtenbrink Theater: Bad Hersfelder Festspiele
Penthesilea
Rolle: Prothoe, Penthesilea Hennrik Baranowski Theater: Krakau und Podewil Berlin
Der Rattenfänger
Rolle: Stellamarie Günther Fleckenstein Theater: Bad Hersfelder Festspiele
Welche von den Frauen
Rolle: Elke Hans-Joachim Frank Theater: Theater 89