Masha Tokareva

Masha Tokareva

Spielkind GmbH (Main agency)
Talent Management
+49 30 259 3880
office@spiel-kind.com
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
36-46 years
Year of birth
1981 (42 years)
Place of birth
Moskau
Height (cm)
169
Weight (in kg)
50
Eye color
green
Hair color
darkblond
Hair length
Medium
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Hamburg (DE), Cologne (DE), London (GB), Los Angeles (US), Moscow (RU)
Nationality
German
Languages
German(native-language)Russian(native-language)EnglishItalian
Accents
RussianScandinavian
Instruments
Piano
Sport
Yoga
Dance
BalletJazz DanceModern DanceStreet Dance
Profession
Actor
Driver's licenses
Car class

Credits

Other professional training

Kontinuierliches Einzelcoaching bei Kristiane Kupfer
Meisner Technik Jahreskurs Intensivausbildung Andre Bolouri/Mike Bernardin
Coached with Mentor Elizabeth Kemp, Sandra Seacat and Ken Schatz. Observer at The Actors Studio in NY since 2002.
Piatnizskiy Staatliche Schauspielschule Moskau

Film

Ich kaufe mir Deine Angst (Feature film)
Florian Anders Producer: AndersAnders
Supernova (Short film)
Leading role Steve Bache Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
The Ground beneath your Feet (Feature film)
Martin Schabenbeck Producer: Cor Film
Luz (Short film)
Jasmin Lord Producer: Montavia Film, Filmakademie Baden-Württemberg Station: BR
Nach dem Zorn (Short film)
Linus Joos
Die Vergesslichkeit der Eichhörnchen (Feature film)
Marc Dietschreit, Nadine Heinze Producer: Zieglerfilm Baden-Baden
O mein Gott (Feature film)
Steffen Heidenreich Producer: Filmhochschule Babelsberg "Konrad Wolf"
Calls (Feature film)
Álvaro Begines, Miguel A. Carmona (writers) Producer: Fast Net Films
Nur Gott kann mich richten
Özgür Yildirm Producer: Constantin Film
To See Stalin (AT)
Kim Druzhinin
Tschiller: Off Duty (Feature film)
Christian Alvart Producer: Syrreal Entertainment
Valentin (Short film)
Ingrid Hübscher Producer: Kurzfilm
Reborn Lost (Feature film)
Jan Hass
Zoology (Feature film)
Ivan I. Tverdovskiy Producer: new People Film
Together (Short film)
Dasha Sherman Producer: Met Film School
Russische Filmwoche in Berlin
Olga Novikova
Brat (Short film)
Xavier Baeyens
The Prayer (Cinema film)
Daria Sherman Producer: Met Film School
8 Sekunden - Ein Augenblick Unendlichkeit (Cinema film)
Omer Faruk Sorak
SPA-site |
Petr Dzogaba Producer: Teaser
Online Banking (Short film)
Ütz Matthias Stocklöw
Russische Filmwoche in Berlin
Roman Amsler
Factory (Short film)
Athanasios Karanikolas
Highway to Dhampus (Feature film)
Rick McFarland Producer: fiftyfilms
Citroen - Love Selection (Short film)
Jeffery Lisk Producer: Kurzfilm
Gefrierbrand (Short film)
Gefrierbrand Producer: Holger Carstensen
Russische Filmwoche in Berlin
Jakob Schmidt
Die vierte Macht (Feature film)
Dennis Gansel
Lacoma - Ein Dorf wacht auf (Short film)
Marta Malowanczyk
Hinterhof (Short film)
Ana-Felicia Scutelnicu
Hair - No Musical (Short film)
Ütz Matthias Stocklöw
Deutsch Bank Story (Short film)
Ilja Pusenkoff
Leroy cleans up (Short film)
Armin Völckers Producer: reamer Joint Venture Filmproduction
Große Kinder (Short film)
Ütz Matthias Stocklöw

Television

Achtsam Morden (TV series)
Martina Plura, Max Zähle Producer: Constantin Television Station: Netflix Casting Director: Anna-Lena Slater
Erzgebergskrimi - Tod auf dem Jakobsweg (TV series)
Markus Imboden Producer: NFP TV Station: ZDF
Achtsam Morden (TV series)
Martina Plura Producer: Constantin Television Station: Netflix Casting Director: Anna-Lena Slater
Erzgebirgskrimi - "Das zweite Opfer" (TV movie)
Constanze Knoche Producer: NFP TV Station: ZDF
Constellation (TV series)
Michelle MacLaren, Oliver Hirschbiegel, Joseph Cedar Producer: Turbine Studios, Haut et Court Station: Apple TV+
Mordsschwestern (TV movie)
Ole Zapatka Producer: Akzente Film & Fernsehproduktion Station: ZDF
Polizeiruf Rostock - "Dieb" + "Gespenster" (TV movie)
Andreas Herzog Producer: Filmpool Fiction Station: ARD Degeto
Erzgebirgskrimi - "Schneekind" (TV series)
Thorsten M. Schmidt Producer: NFP TV Station: ZDF
Erzgebirgsrimi - „Mettenschicht“ (AT) (TV movie)
Axel Barth Producer: NFP TV Station: ZDF
Erzgebergskrimi - Tödliches Garn (TV movie)
Markus Ulbricht Producer: NFP TV Station: ZDF
Was ich eigentlich sagen wollte (TV series)
Michael Starkl Producer: Starkl! Film Station: Comedy Central Deutschland
SOKO Leipzig - "Shopping" (TV series)
Robert del Maestro Producer: UFA Fernsehproduktion
Hamilton (TV series)
Per Hanefjord, showrunner Erik Leijonborg Producer: Dramacorp Pampas Studios Station: ZDF, TV4
Letzte Spur Berlin - "Anrufe" (TV series)
Marcus Weiler Producer: Novafilm Fernsehproduktion Station: ZDF
Soko Wismar - "Konkurrentinnen" (TV series)
Dirk Pientka Producer: CineCentrum Station: ZDF
Letzte Spur Berlin - "Anrufe" (TV series)
Marcus Weiler Producer: Novafilm Fernsehproduktion Station: ZDF
The Adaption (TV series)
A. Nazarov Producer: Amedia Productions
SOKO Potsdam (TV series)
Isabel Braak Producer: Bantry Bay Station: ZDF
Inga Lindström - "Geheimnis der Roseninsel" (TV movie)
Tanja Roitzheim Producer: Bavaria Fiction Station: ZDF
Professor T. (TV series)
Thomas Jahn Producer: Rowboat Film- und Fernsehproduktion
Beck is Back (TV movie)
Producer: UFA Fiction Distribution: RTL
Alarm für Cobra 11 - "Die Kämpferin" (TV series)
Ralph Polinski Producer: Action Concept
Mentalist (TV series)
Alexey Muradov Producer: Channel One Russia
Akte Ex - "Bei Aufguss Mord" (TV series)
Wilhelm Engelhardt Producer: Saxonia Media
Semeynie bestsennosti / Family Values | (TV series)
Konstantin Simonov
Semeynie bestsennosti / Family Values (TV series)
Konstantin Simonov
Polizeiruf 110 - "Der verlorene Sohn" (TV series)
Friedemann Fromm Producer: Saxonia Media
Klinik am Alex - "Neue Wege" (TV series)
Uli Möller
Nina Undercover - Agentin mit Kids (TV movie)
Simon X. Rost Distribution: RTL