Ralf David

Ralf David

Acting agencyUS & CanadaAustralia & New Zealand[...]
Red Carpet Actors (Main agency)
Annett Serena Schlange
+49 171 9942 238
agentur@redcarpet-actors.com
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
46-56 years
Year of birth
1974 (49 years)
Place of birth
Rüdersdorf bei Berlin
Height (cm)
186
Weight (in kg)
95
Eye color
green brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
slim, normal
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Cologne (DE), Berlin (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)English
Dialects
American-StandardBerlin German(native dialect)Saxon
Accents
English
Sport
Fencing (sports)Fencing (stage)Horse ridingShooting (handgun)Shooting (rifle)Stage combat
Dance
Standard
Main profession
Actor
Specializations
Orator, Dubbing actor
Singing
PopRockCountryPop songsMusical
Pitch
Bass-baritone
Driver's licenses
B - Car
Other licenses
NAUI scuba diver

Credits

Other professional training

Tui Cruises Berlin
Acting Studio Monika Schubert, Berlin
Die Gorillas-Improvisations Theater, Berlin
STA Schauspielschule - School of Technics for Acting - Film & TV
Loveley & Fannerman School of Stageacting Hoboken NJ//USA

Film

Life and Dead of God (Short film)
Philosophieprofessor (SR) Nick Azad Producer: Nick Azad Produktion Written by: Nick Azad
Nach aller Schuld (Short film)
Pontius Pilatus (MR) Christian Olding Producer: Bistum Münster Distribution: Vision von Hoffnung, Teil des Passionsgottesdienstes Bistum Münster Written by: Ralf David/Benjamin Stoll
Terra X - Ludwig XIV (NOT COMPLETED) (Documentary series)
Ludwig XIV. (MR) Peter Pepe Pippig Producer: Makido Film [de] Distribution: ZDF [de]
Der Handschlag (Short film)
Friedrich Wilhelm Jan Mocka Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Geschichte Mitteldeutschlands - Gustav Adolf II (Documentary series)
Gustav Adolf v. Schweden (MR) diverse Producer: Saxonia Entertainment GmbH [de] Distribution: MDR [de]
99 ml (Wettbewerbsbeitrag 99 Fire Film Festival) (Short film)
Handwerker (MR) Oliver Lock Producer: Aleksandra Dorniak & Karolina Gerech Produktion
Hotelzimmer (Short film)
Peter (MR) Robert Schulzmann Producer: Robert Schulzmann Produktion [de]
Yearning Fear (Short film)
Mann (MR) Christian Pfeil Producer: Epicman Production [de]
Ted der Bär (Short film)
Barkeeper, namenlos (noch als Ralf Altkuckatz) (SR) Stefan von Essen Producer: ULF - Unechte LebensForm GmbH
Vivi Kiss (Short film)
Sid Elvis (noch als Ralf Altkuckatz) (SR) Miriam Dehne Producer: Miriam Dehne Filmproduktion [de]

Television

GZSZ (TV series)
Achim Schlosser (ESR) Christian Singh Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL
Ein starkes Team - Folge: "Und vergib ihnen ihre Schuld" (AT) (Multi-part)
Dirk Gebhard (SR) Ulrich Zenner Producer: UFA FICTION GmbH Station: ZDF Distribution: UFA Serial Drama Casting Director: Vanessa Richter (Producerin)
Alles was zählt (Series)
Jörg Wachner (SR) Andreas Stenschke Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL
GZSZ Gute Zeiten Schlechte Zeiten (TV series)
Sascha Müller (SR) Boris Keidies Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL [de]
SOKO Wismar (TV series)
Ole (Folge: Die Schildkröte) (SR) diverse Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Der Bulle und das Biest (TV series)
Michael Eden (SR) diverse Producer: Bantry Bay Productions GmbH Station: SAT.1 [de]
Dengler - Fremde Wasser (TV movie (series))
Mitarbeiter im Ladenbüro (SR) Rick Ostermann Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDF [de]
Praxis mit Meerblick - Der Prozeß (TV movie (series))
Sozialarbeiter Alex (SR) Sibylle Tafel Producer: Real Film Berlin GmbH Station: ARD [de]
Schicksale - und plötzlich ist alles anders (Documentary series)
Urs (MR) diverse Producer: Constantin Entertainment GmbH Station: SAT.1 [de]
23 Morde (TV series)
Beamter Menrad (5. Folge) (SR) diverse Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: SAT.1 [de]
Gustav Adolf II. - Der Kampf um Magdeburg
Main role Peter Pippig Station: Dokudrama MDR
Gefährliche Klunker (TV series)
Main role diverse Station: TV-Serie, Sat.1
GZSZ Gute Zeiten Schlechte Zeiten (TV series)
Weihnachtsmarkt-Manager (MR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL [de]
Allein unter Irren (Pilot)
Norbert (MR) Johannes Kizler Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Theater

TITANIC - Das Musical
Kapitän Edward John Smith (MR) Michael Schaumann Producer: Kolping Musiktheater Schwäbisch Gmünd Casting Director: Hanne Baranowski Written by: Peter Stone
Passionsspiele Schwäbisch Gmünd 2023 (Drama)
Pontius Pilatus (MR) Matthias Ihden Producer: Schönblick Gästezentrum Schwäbisch Gmünd Theater: Schönblick Gästezentrum Schwäbisch Gmünd Casting Director: Matthias Ihden/ Dietmar Waibel Written by: Matthias Ihden
CABARET - Das Hauptstadt-Musical
Max, Besitzer des Kit Kat Klubs (SR) Vincent Paterson/ Thimo Pommerening Producer: Tipi am Kanzleramt/ Bar jeder Vernunft Theater: Tipi am Kanzleramt/ Bar jeder Vernunft Casting Director: Lutz Petrick Written by: Musical von Joe Masteroff
Der Pavillon (The Gazebo) (Drama)
Edison Harlow (SR) Oliver W.Koch Producer: Friends with benefits Theater: Coupe-Theater Berlin Casting Director: Oliver W.Koch Written by: Alec Coppel
Blutiger Honig - Musical
Otto (SR) Oliver W.Koch Producer: Friends with benefits Theater: Coupe-Theater Berlin Casting Director: Oliver W.Koch Written by: Thomas Pigor, Christoph Swoboda
Mache mögens heiß - Sugar das Musical
Sir Osgood Fielding Michael Schaumann Theater: Kolping Musik Theater Schwäbisch Gmünd
Höllenfeuer - Luther, der Rebell
Papst Leo X. Matthias Ihden Theater: Theater Schwäbisch Gmünd
"Das Grab des weissen Mannes" (Musical)
Missionar Jacobus Kaspar Hort Theater: Oekolampad, Basel (Schweiz)
Berlin Dungeon (Drama)
10 Hauptrollen in 10 Shows (MR) Kieron Smith Producer: Dungeon Deutschland GmbH Theater: Berlin Dungeon Casting Director: Janina Gondolatsch Written by: Kieron Smith
Der kleine Wassermann (Drama)
Papa Wassermann - Kinderstück (MR) Kay Dietrich Producer: Astrid-Lindgren-Bühne Berlin Theater: Astrid-Lindgren-Bühne Berlin Written by: Ottfried Preussler
eine Auswahl: Der zerbrochene Krug
Adam S.Stamel/S.Polok Theater: Tournee Theater Rheinische Theatergruppe Hitzefeld
eine Auswahl: Gespenster
Pastor Manders S.Stamel Theater: Tournee Theater Rheinische Theatergruppe Hitzefeld
Der Hauptmann von Köpenik
Supporting role Samuel Stamel Theater: Rheinische Theatergruppe
Cyrano de Bergerac
Cyrano A. Fannerman Theater: School Of Stageacting NJ/USA & Central Park Inc. C
Der Eingebildete Kranke (The Imaginary Invalid)
Argan A.Fannerman Theater: School Of Stageacting NJ/USA Central Park Inc. C

Audio

American Underdog: Die Kurt Warner Story (Dubbing)
Ray Lewis (SR) Angelika Scharf(Dialog) Distribution: Netflix
Coco - Der neugierige Affe (Curious George) (Dubbing)
Elmer (EL) Frank Preissler (Dialog) Distribution: Kinderkanal, ARD, ZDF Casting Director: Arne Braut (Booker), Anenette Schneider(Prod.Manager)
LEGO DREAMZZZ (Dubbing)
Jim (EL) Sebastian Türk Producer: SDI Berlin Distribution: Netflix Casting Director: Pamela Wendt(Prod.Manager) Arne Braut(Booker)
Piggy (Dubbing)
Juan Carlos (Chema del Barco) (SR)
The Fourth Musketeer (Dubbing)
Rochefort (Sean Cronin) (SR)
Female Assassin - Rache ist süß (Dubbing)
Moh (Younes Benzakour) (SR)
South Of Heaven (Dubbing)
Price (Mike Colter) (MR) Stephanie Damare (Dialogregie) Producer: CSC Studio Hamburg Casting Director: Anne Bauersfeld
Weihnachten...Schon wieder?! (Dubbing)
Hosea Sanders (Hosea Sanders) (SR)
Payback - Das Gesetz der Rache (Dubbing)
Frank Watkins (Lorenzo Scott) (SR)
Indemnity - Die Jagd nach der Wahrheit (Dubbing)
Moses Tweste (Hlomla Dandala) (SR)
Catch the Fair One - Von der Beute zum Raubtier (Dubbing)
Gary (Gerald Webb) (SR)
Blood Red Sky (Dubbing)
Jurij (Jan Loukota) (SR)
BATMAN: Soul of te Dragon (Dubbing)
Nightclub Bouncer (Patrick Seitz) (SR)
South Of Heaven (Dubbing)
Price (Mike Colter) (MR) Stephanie Damara (Dialogregie) Producer: CSC Studio Hamburg Distribution: Amazon Prime, DVD, etc. Casting Director: Anne Bauersfeld
Die Sprache der Wale (Dokumentation) (Speaker)
Sprecher (MR) Volker Barth Producer: Adro Media Distribution: ZDF, ORF, SRG, ARD, 3Sat
Unsere winzigen Nachbarn (Dokumentation) (Speaker)
Mike Colter (MR) Jonatan Jones Producer: Netflix
Penance Lane - Haus der Qualen (Dubbing)
Bobby/ Spike (T.Love) (SR)
Legacy - Tödliche Jagd (Dubbing)
Z (Roberto ´Sanz´ Sanchez (SR)
Camgirl - Wahnsinnige Begierde (Dubbing)
Henry (Atticus Caine) (SR)
"Stimmt - Der Synchronsprecher- Podcast" #13 (Radio - Interview)
Ralf David Mike Werth
Cyberpunk 2077 (Speaker)
Main role David Riedel (Dialog) Producer: CD Projekt Red
The Widow (Dubbing)
Ariel Helgason (MR) diverse Producer: Two Brothers Pictures [uk] Distribution: Amazon Video
Harriet - Der Weg in die Freiheit (Dubbing)
John Tubman (SR) Kasi Lemmons Producer: Martin Chase Productions [us]
Bird Box - Schließe deine Augen (Dubbing)
River Man (Happy Anderson) (SR)
Marvel's Luke Cage (Dubbing)
Luke Cage (MR) diverse Producer: ABC Studios [us] Distribution: Netflix
VW-ALLTRACK (Speaker)
Producer: Talk Small
Black Sea (Dubbing)
Lewis (MR) Kevin MacDonald Producer: Cowboy Films [uk]
Henry Huggelmonster (Dubbing)
Jockl (MR) Rainer Martens Producer: Brown Bag Films [ie] Distribution: Disney Channel
Married At First Sight (Dubbing)
himself (MR) Charlie Mysak Producer: Kinetic Content [us]

Other

"Stimmt - Der Synchronsprecher- Podcast" #13

Commercial

S-Bahn Berlin - Wir sitzen alle im gleichen Zug (Mehrere Webfilme) (Commercial)
Wildlife Reporter u.a (MR) Tim Günther Producer: FischerAppelt, Play GmbH
LIDL "Frisch im Esport" (Commercial)
Billa - Familien G'schichten (2 Spots) (Commercial)
Der Vater (MR) Christopher Schier Producer: Das Rund GmbH [at]
Strato - Keine Rocket Science (Commercial)
Hundefrisör (MR) Curtis Wehrfritz Producer: Tony Petersen Film
ARAG Verkehrsrechtschutz Sofort - Hornochse (Commercial)
Der Hornochse (MR) Claas Ortmann Producer: Bigfish Filmproduktion GmbH
Mytoys - Vatertag. Zwillinge (Commercial)
Vater (MR) Robin Polak Producer: Czar [de]
Leifheit - Linoprotect. Schützt vor Regen (Commercial)
Held (MR) Til Obladen Producer: Bayerl in Hamburg Filmproduktion GmbH [de]
Schwäbisch Hall - Zahn & Bausparen für junge Leute (2 Spots) (Commercial)
Lebemann (MR) Maximilian Wiedenhofer Producer: GK FILM AG
Tchibo Nonfood - Maritime Momente & Warm Up For Winter / Running (mehrere Spots) (Commercial)
Kapitän (MR) Kim Jacobsen Producer: BLMFilm GmbH
Berlin Dungeon - Lost Christmas (Image movie)
Gruftwächter (SR) Ralf David Producer: Ralf David Produktion
Barmenia - Schlachtplan (Commercial)
Krieger/Vater (MR) Axel Laubscher Producer: Cobblestone Filmproduktion GmbH [de]