Silvina Buchbauer

Silvina Buchbauer

Information

Acting age
45-56 years
Year of birth
1972 (51 years)
Place of birth
Hallein
Height (cm)
176
Weight (in kg)
66
Eye color
blue
Hair color
blond(e)
Stature
normal
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Berlin (DE), Frankfurt (DE)
Nationality
Austrian
Languages
German(native-language)EnglishFrench
Dialects
Hessian
Sport
YogaTable tennis
Dance
Classic danceModern DanceStandard
Main profession
Actor
Singing
Chanson
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's licenses
B - Car

Credits

Primary professional training

1998
Universität der Künste Berlin

Awards

Producers Award Deutsche Akademie für Fernsehen DIE GETRIEBENEN (won) (Cinema film)
Emmy Awards GENIUS EINSTEIN (nominated in various categories) (nominated) (Mini series)
Jupiter Award Category Best TV Movie National KU’DAMM 56 (Mini series)
Deutscher Fernsehpreis KUDAMM ´56 (nominated) (Mini series)
Emmy Awards Best Drama Series HOMELAND (nominated)
Max Ophüls Preis HOMELAND SECURITY (nominated)

Film

What Liba Felt (Short film)
Lillith (MR) Frank Nesemann Producer: bubbles film Casting Director: Suse Marquardt Written by: Nik Perring
Pascals Reise ins Glück - Operation Germanenkind (AT) (Cinema film)
Katja (MR) Cornelius Schwalm Producer: Von Anfang Anders Filmproduktion
Betonrausch (Other)
Viktoria Cüneyt Kaya Producer: UFA Fiction Distribution: Netflix Casting Director: Lisa Stutzky
Die Getriebenen
Eva Christiansen, Leiterin der Abteilung Politische Planung Stephan Wagner Producer: Carte Blanche International Station: ARD Casting Director: Marc Schötteldreier
Wem sonst als Dir
Diotima (MR) Silvina Buchbauer Producer: Goethe Institut, Shutdownproductions Distribution: Fédération des Maisons Franco-Allemandes, France
Sweet Terror of Memory – Seraphim & Daimon
Main role Ilse Frech Producer: HEAD, Genf Distribution: HEAD, Genf
Die Unsichtbaren (Cinema film)
Frau Wehlen Claus Räfle Producer: Cineplus Casting Director: Anja Dihrberg
Maries Leben (Short film)
Anne von Borke (MR) Rolf Kasteleiner Producer: Lapama
Captain America: Civil War (Cinema film)
Anthony Russo, Joe Russo Producer: Marvel Studios
Biester (Cinema film)
Rebeca Ofek Producer: dffb Station: rbb
Zu Risiken und Nebenwirkungen (Short film)
Dustin Loose Producer: Filmakademie Ludwigsburg, La Fèmis Paris Station: arte
Jackie Boy (Short film)
Tatjana Scheel
Blinde Passagiere (Cinema film)
Jarek Raczek Producer: Vergeltungsfilm
Freunde von früher (Cinema film)
Tim Moeck Producer: Fireapple, HFF Munich
Lila Lila (Cinema film)
Alain Gsponer Producer: Millbrook Pictures
Im nächsten Leben (Cinema film)
Marco Mittelstaedt Producer: Kaminski.Stiehm.Film
Die kleine Giftmischerin (Short film)
Alex Schmidt Producer: HFF Potsdam Babelsberg "Konrad Wolf"
Das Rentier war nicht schuld am gelben Schnee (Cinema film)
Renè Sydow Producer: Filmhochschule Dortmund
Homeland Security (Cinema film)
Main role Donald Houwer Producer: dffb
Augenblick (Short film)
Anna de Paoli Producer: dffb
Dow Jane Index (Short film)
Alex Schmidt
Die Boxerin (Cinema film)
Catharina Deus Producer: Credofilm
Push and Pull (Cinema film)
Péter Palátsik Producer: Dreamer Joint Venture Filmproduction
Portrait of a Married Couple (Cinema film)
Isabelle Stever Producer: Filmkombinat
Erste Ehe (Cinema film)
Isabelle Stever Producer: ZDF Kleines Fernsehspiel
Beach Bikini Party
Isabelle Stever
Buenas Tardes Amigo (Short film)
Henk Handloegten Producer: dffb

Television

TATORT Dresden - Siebenschläfer (AT)
Saskia Rühe (EL) Thomas Sieben Producer: MadeFor Film Station: ARD Casting Director: Die Besetzer, Iris Baumüller Written by: Silke Zertz, Frauke Hunfeld
Der Bozen Krimi - Mein ist die Rache (TV movie (series))
Francesca Brandl (EL) Josh Broecker Producer: Meerfee Film- und Fernsehproduktion / Dr. Eberhard Jost Station: ARD Casting Director: Teresa Depenau Written by: Mathias Klaschka / Idee: Jürgen Werner
Der Usedom-Krimi, Friedhof der Welpen (AT) (TV movie (series))
Carmen Elsner (SR) Grzegorz Muskala Producer: Polyphon Station: ARD Casting Director: Anja Dihrberg, Bernhard Karl Written by: Michael Vershinin
Die Therapie (TV series)
Dr. Klar Iván Sáinz-Pardo, Thor Freudenthal Producer: Ziegler Film Station: Amazon Prime Video Casting Director: Anja Dihrberg Written by: Sebastian Fitzek, Alexander M. Rümelin
WaPo Bodensee - Jubiläums Doppelfolge: Die Prinzessin kehrt zurück / Schmuddelkind (Series)
Silvia Pötsch (EL) Käthe Niemeyer Station: ARD Casting Director: Katharina Foelsch
Der Usedom-Krimi, Schlepper (AT) (TV movie (series))
Carmen Elsner (SR) Grzegorz Muskala Producer: Polyphon Station: ARD Casting Director: Anja Dihrberg, Bernhard Karl Written by: Michael Vershinin
Der Staatsanwalt - “Rosen und Diamanten" (TV series)
Tatjana Cornies Käthe Niemeyer Producer: Odeon Fiction Station: ZDF Casting Director: Dorothee Weyers
Soko Leipzig - „Heilige Agnes“ (TV series)
Sofia Lutz Jörg Mielich Producer: UFA Fiction Station: ZDF Casting Director: Cornelia Mareth & Maria Rölcke
Soko Potsdam - "Küsse in St. Tropez" (TV series)
Olga Jankowski Simon Ostermann Producer: Bantry Bay Productions Station: ZDF Casting Director: Ana Dávila
Die Heiland (TV series)
Sandra Berlitz Christoph Schnee Producer: Olga Film Station: ARD
The Mallorca Files - "Sour Grapes" (TV series)
Yvonne Schröder Gordon Anderson Producer: Cosmopolitan Pictures, Clerkenwell Films Station: BBC Casting Director: Vicki Thomson
Der Bergdoktor (TV series)
Ricarda Burggrabe Jan Bauer Producer: ndF Station: ZDF
Familie Bundschuh (TV movie (series))
Veronique Adler [ Thomas Nennstiel Producer: Ziegler Film Station: ZDF
Der Barcelona-Krimi - "Entführte Mädchen" (TV movie (series))
Monica Lopez Salgado Isabell Suba Producer: Dreamtool Entertainment Station: ARD, Degeto
Unsere Jungs (TV movie)
Florian Gärtner Producer: Producers at Work Station: Sat.1
Jenny - echt gerecht (TV series)
Richterin Hassel Buddy Giovinazzo Producer: Bavaria Fiction Station: ZDF
SOKO Stuttgart - "0900Liebe" (TV series)
Maike Wagner Christian Werner Producer: Bavaria Fiction Station: ZDF
Kommissarin Heller - "Vorsehung" (TV series)
Maklerin Christiane Balthasar Producer: Ziegler Film Station: ZDF
Der gute Bulle (TV movie)
Solveig Montabaur Lars Becker Producer: Network Movie
Die Konfirmation (TV movie)
Merle Stefan Krohmer Producer: ABC-Studio Station: ARD
Genius: Einstein (TV series)
Katharina Lenard Minkie Spiro, James Hawes, Kenneth Biller Station: FOX, National Geographic
Zweibettzimmer (TV movie)
Frau Unterkofer Isabel Kleefeld Producer: Wiedemann & Berg Film Station: ZDF
Der Lehrer - "Irgendwie war's besser, als er noch nicht geredet hat ..." (TV series)
Peter Gersina Producer: Sony Pictures Station: RTL
Die Kanzlei - "Auf Herz und Nieren" (TV series)
Sonja Gehrmann Miko Zeuschner Station: ARD
Die Diplomatin - "Das Botschaftsattentat" (TV series)
Andrea Buch, BND Elmar Fischer Producer: UFA Fiction Station: ARD
Heldt - "Die Dinos sind los" (TV series)
Frau Professor Sattler (EL) Stefan Bühling Producer: Sony Pictures Station: ZDF
Ku'damm 56 - "It's Alright" (TV series)
Frau Helmecke Sven Bohse Producer: UFA Fiction Station: ARD
Aus der Haut (TV movie)
Rebecca Stefan Schaller Producer: Nico Hofmann, Marc Lepetit Station: ARD
Friesland: Klootschießen (TV movie)
Ulrike Markus Sehr Producer: Warner Bros. Station: ZDF
Der Bergdoktor - "Die Zeit, die bleibt" (TV series)
Oliver Dommenget Producer: ndF Station: ZDF
Homeland - "A False Glimmer" (TV series)
Lesli Linka Glatter Station: HBO
SOKO Leipzig - "Tapetenwechsel" (TV series)
Episode leader Herwig Fischer Producer: UFA Fernsehproduktion Station: ZDF
Josephine Klick (TV series)
Claudia Bremer Oliver Dommenget, Annette Ernst Producer: UFA Fiction Station: Sat.1
Chuzpe - Klops braucht der Mensch! (TV movie)
Alex von Schönwald Isabel Kleefeld Producer: Degeto Station: ARD
Die jungen Ärzte - "Schein oder Sein" (TV series)
Jurij Neumann Producer: Saxonia Media Station: ARD
Der Kriminalist - "Treu bis in den Tod" (TV series)
Filippos Tsitos Producer: Monaco Film Station: ZDF
Frauen verstehen (TV movie)
Jörg Grünler Station: ARD
Ein starkes Team - "Alte Wunden" (TV series)
Thorsten Näter Producer: UFA Fernsehproduktion Station: ZDF
Der Rücktritt (TV movie)
Thomas Schadt Producer: UFA Fiction Station: Sat.1
Klinik am Alex - "Kopfsache" (TV series)
Dieter Laske Producer: teamWorx Station: Sat.1
Die Mongolettes - Wir wollen rocken! (TV movie)
Florian Gärtner Producer: Askania Media Filmproduktion GmbH Station: Sat.1
Ein starkes Team (TV series)
Thorsten Näter Producer: UFA Fernsehproduktion Station: ZDF
SOKO Kitzbühel - "Böses Blut" (TV series)
Michael Zens Producer: Mungo Films Station: ZDF
Lautlose Morde (TV movie)
Jörg Grünler Producer: Mona Film Station: ZDF
Die 25. Stunde - "Mayday & alles Lüge" (TV series)
Uwe Janson Producer: Studio Hamburg Station: RTL
Stubbe - Von Fall zu Fall - "Auf dünnem Eis" (TV series)
Jörg Grünler Producer: Polyphon Station: ZDF
Tatort Konstanz- "Der Kormorankrieg" (TV series)
Episode leader Jürgen Bretzinger Producer: Maran Film Station: ARD
Im Meer der Lügen (TV movie)
Episode leader Jörg Grünler Producer: Graf Film Station: ARD
Das Duo - "Liebestod" (TV series)
Jörg Grünler Producer: TV-60 Filmproduktion Station: ZDF
Die Rettungsflieger (TV series)
diverse Producer: Studio Hamburg Station: ARD
Vaterherz (TV movie)
Gabi Kubach Producer: CineCentrum
SOKO Wismar - "Nebenwirkungen" (TV series)
Dirk Pienthka Producer: CineCentrum Station: ZDF
Der Assistent (TV series)
Episode leader Ralf Huettner Station: RTL
SOKO Kitzbühel - "Bis der Mord uns scheidet" (TV series)
Michael Zens Producer: Mungo Films Station: ZDF
Die Sitte - "In flagranti" (TV series)
Rolf Wellingerhof Producer: Filmpool Station: RTL
Tatort Niedersachsen - "Atemnot" (TV series)
Thomas Jauch Station: NDR, ARD
Rosa Roth - "Im Namen des Vaters" (TV series)
Carlo Rola Station: ZDF
Der Kriminalist - "Mördergroupie" (TV series)
Sherry Hormann Producer: Monaco Film Station: ZDF
Abschnitt 40 - "Kindeswohl" (TV series)
Rolf Wellingerhof Producer: Typhoon Station: ARD
Die Patriarchin (TV movie)
Carlo Rola Station: ZDF
Nur Anfänger heiraten (TV series)
Franziska Meyer Price Producer: H&V Entertainment Station: Sat.1
Wie man seine Ex verlässt (TV movie)
Peter Palatsik Station: Pro7
Eine erotische Geschichte (TV movie)
Dito Tsintsadze Station: ARD
Streit um Drei (TV series)
Marina Gabriel Producer: Televersal Station: ZDF

Theater

TROTZ DEM HÖLDERLIN!
Silvina Buchbauer Theater: Theater Thikwa Berlin*
SLOW – Scardanelli Lieder ohne Worte“ – ein Hölderlinabend (Drama)
Main role Bergmann&Buchbauer Theater: Diverse Gastspiele in Deutschland und Frankreich
Cabaret Cabaret - ein deutsch-slowenischer Chansonabend (Other)
diverse (MR) Theater: Diverse Gastspiele in Deutschland und Slowenien
Mongoflipper
Cornelius Schwalm Theater: Theaterdiscounter Berlin
Rote Schuhe
Antje Siebers & Silvina Buchbauer Theater: Theater Thikwa, Berlin
Die Irre von Chailott
Cornelius Schwalm Theater: Theaterdiscounter Berlin
Dein Feuer lebt in mir...
LebenKomischTod/ Nick's Geschick
Andrea Simon Theater: TANZPLAN
Das Zarte wird ja immer überdroht
Anke M. Schäfer Theater: Theater Thikwa & Theater zum westlichen Stadthirsc
Lässiter und Colonel Feuerhaar
Elina Finkel Theater: Sophiensaele Berlin
Die Macht des Geldes oder hör' auf dein Herz, tapfere Rosi
Elina Finkel Theater: Sophiensaele Berlin
Ach du liebe Zeit...
Silvina Buchbauer
Heine, Schuhmann und der Fluss der Augenblicke
Silvina Buchbauer Theater: Gastspielproduktion Zwischenakt
Mörike, Wolf und der Traum
Silvina Buchbauer Theater: Gastspielproduktion Zwischenakt
Mignon, das Lied und das Licht
Silvina Buchbauer Theater: Gastspielproduktion Zwischenakt
Das Zarte wird ja immer überdroht
Anke M. Schäfer Theater: Theater zum westlichen Stadthirschen, Theater Thik
Endstation Winterreise
Silvina Buchbauer Theater: Gastspielproduktion Zwischenakt
Schuhmann, Eichendorff und die Fremde
Silvina Buchbauer Theater: Gastspielproduktion Zwischenakt
Gesäubert
Caroline Hoffman Theater: bat Studiotheater Berlin
Anatomie Titus - Fall of Rome
Lukas Langhoff Theater: UDK
Die Räuber
Lukas Langhoff Theater: Kammerspiele Magdeburg
Die 100 Mal besseren Amerikaner
Barbara Weber Theater: Thalia Theater Hamburg, Sophiensaele Berlin
Der Handel mit Clair
Susanne-Marie Wrage Theater: Maxim Gorki Theater Berlin, Theater Basel
Neue Mitte
S. Schwarz Theater: Maxim Gorki Theater
Ensemblemitglied
Theater: Schillertheater NRW
Die Jungfrau von Orleans
Jürgen Gosch Theater: Deutsches Theater
Was schläft in meinem Hirn - Krieg
Silvina Buchbauer Theater: Berliner Festwochen
In seinem Garten liebt Don Perlimpin Belisa
Dieter Bitterli